Keväällä sain mahdollisuuden tehdä työharjoitteluni Suomen Partiolaisilla. Osallistuin viestintätiimin arkeen ja pääsin näkemään, kuinka monipuolista ja merkityksellistä järjestöviestintä voi olla.
Ensiaskeleet viestintätiimissä
Harjoitteluni alussa minut otettiin lämpimästi vastaan. Tiimi esittäytyi, sain omat työkaluni ja kalenterini täyttyi pikkuhiljaa erilaisista tehtävistä. Päiväni alkoivat usein somepostauksien suunnittelulla tai verkkosivujen sisällön päivityksellä. Käytin WordPressiä, tein Meta-mainontaa, ajastin postauksia ja opin tekemään visuaalisesti toimivia julkaisuja. Työskentely oli vaihtelevaa: välillä keskityin kirjoittamaan uutisia, toisinaan taas kuvasin materiaalia tulevia tapahtumia varten.
Oikeaa tekemistä ja aitoja vastuutehtäviä
Se, mikä teki harjoittelusta erityisen mielekästä, oli se, että pääsin oikeasti tekemään. Minulle annettiin vastuuta, mutta samalla sain tukea aina kun sitä tarvitsin. Opin mm. kuinka viestintäkampanjoita rakennetaan, miten aikatauluttaa ja priorisoida töitä sekä kuinka sovittaa oma viesti osaksi suurempaa kokonaisuutta.

Erityisesti tapahtumien viestintä oli mieleenpainuvaa. Oli hienoa päästä mukaan dokumentoimaan tapahtumia, ottamaan kuvia ja tekemään Instagram-tarinoita reaaliajassa.
Partiohenkeä ja yhteisöllisyyttä
Olen itse partiolainen ja pääsin nopeasti mukaan yhteisön meininkiin. Partioasemalla vallitsi lämmin, rento ja innostava ilmapiiri. Lounastauoilla juteltiin päivän kuulumiset, ja tiimipalavereissa ideoitiin yhdessä uutta. Opin, että partiossa yhteisöllisyys ei ole vain sana – se näkyy arjen pienissä teoissa.
Vielä on muutama viikko harjoittelua jäljellä.
Mitä on jäänyt käteen tähän mennessä?
Harjoittelun jälkeen taskussa on paitsi uusia taitoja myös parempi käsitys markkinoinnista ja viestinnästä. Opin:
- Käyttämään WordPressiä ja ajastamaan somepostauksia
- Suunnittelemaan sisältöjä eri kanaviin
- Kuvaamaan tapahtumia ja editoimaan videoita
- Ymmärtämään markkinointiviestinnän roolia
- Lisäksi sain varmuutta omaan tekemiseen ja paljon arvokasta kokemusta tulevaisuuden työnhakua varten.
Kiinnostuitko?
Jos viestintä, markkinointi ja järjestötyö kiinnostavat, suosittelen lämpimästi hakemaan harjoitteluun Suomen Partiolaisille. Täällä pääsee oppimaan, kokeilemaan ja kasvamaan osana merkityksellistä yhteisöä.
👉 Lue lisää ja hae mukaan:
Avoimet työpaikat | Suomen Partiolaiset