Vi söker dig som vill vara med och förverkliga Glänta 2026 – FiSSc:s första förbundsläger på 12 år! Lägerprojektet startade våren 2024 och redan nu är över 120 personer engagerade i att skapa lägret.
De uppdrag som just nu är öppna i Uppdragsbörsen är de kvarvarande rollerna med planeringsansvar utanför lägerkårerna. (En lägerkår består av flera scoutkårer, och inom lägerkåren finns uppdrag som till exempel lägerkårchef eller lägerakela.) Att ha planeringsansvar innebär att du är med och formar lägrets innehåll, struktur och genomförande. Du och ditt team ansvarar för ett eget område inom planeringen och samarbetar med andra i projektorganisationen för att skapa en välfungerande helhet inför sommaren 2026.
Om du istället vill ha ett uppdrag som endast pågår under själva lägret, anger du ditt önskemål direkt i anmälningsformuläret. För ett uppdrag inom lägerkåren, var i kontakt med din lägerkårchef eller kårens kontaktperson för lägret. Notera att vissa planeringsuppdrag, så som detta, går bra att kombinera med exempelvis ett lägerkårsuppdrag!
Rekryteringsperioden pågår parallellt med anmälningen under december–februari. Uppdragen tillsätts löpande så snart en lämplig kandidat hittas, och uppdragsannonser tas bort så fort rollen är tillsatt – vänta därför inte med att söka. Projektet är på julpaus mellan den 19.12 2025 och 11.1.2026 så under den här tiden kommer ansökningar inte läsas. Om du har lämnat in en ansökan kan du vänta dig ett svar igen i mitten av januari.
Vi ser fram emot att samla scouter och vänner i alla åldrar till en fantastisk lägerupplevelse och hoppas att du vill vara med och göra lägret möjligt!
Tidpunkt:
Uppdraget börjar så snart som möjligt och avslutas 31.8.2026. Alla som får ett uppdrag förväntas delta i en introduktionsträff på Microsoft Teams.
Vad:
Som expert i kost & inventarie stöttar du lägrets matorganisation genom att bidra med kunskap och struktur inom två områden: planering av näringsrik lägermat samt inventarie och material för bespisningen.
Du arbetar utan eget team men i nära samarbete med bespisningschefen och bespisningens mästare. Uppdraget är uteslutande planeringsbaserat och kräver inte närvaro under själva lägret.
Dina uppgifter omfattar bland annat:
-
att delta i planeringen av meny och kosthållning
-
att säkerställa att maten täcker lägerdeltagarnas energibehov
-
att estimera vilka ingredienser och mängder som behövs
-
att planera hur inventariet ska organiseras och användas under lägret
Uppdraget ingår i området lägerservice.
Här kan du se lägrets organisationsstruktur:
https://www.scout.fi/wp-content/uploads/2024/10/organisation_v3.pdf.
Pestissä tarvittavat taidot tai kokemus
Vi söker dig som:
-
Vill vara med och förverkliga förbundslägret Glänta 2026
-
Är strukturerad och har god planeringsförmåga
-
Har kunskap och/eller erfarenhet av att planera mat för läger eller större evenemang
-
Har kunskap inom kost och näringslära
-
Är bra på att estimera mängder och förbrukning
-
Har goda samarbetsförmågor
Vi erbjuder dig:
-
Stöd och handledning i uppdraget
-
Tillgång till O365 och Teams
-
En tydlig start genom ett handslag där uppgiften och förväntningarna klargörs
-
Möjligheten att påverka kvaliteten på lägrets mat och skapa en trygg och näringsrik måltidsupplevelse
-
Chansen att utveckla dina kunskaper inom kostplanering, logistik och inventariehantering
-
Samarbete med engagerade ledare inom lägerserviceområdet
Lisätiedot
Frågor kan riktas till stabsmedlemmen med ansvar för lägerservice Niklas Jylhävuori, t.ex. på fornamn.efternamn@scout.fi eller via Teams.
Information om projektet finns på glanta2026.fi. Projektets målsättningar och övriga dokument kan ges vid intresse – ta i så fall kontakt med någon av ovanstående.
Ansökningsförfarande:
-
Sök uppdraget som Expert i kost & inventarie i uppdragsbörsen snarast möjligt. Fyll i en motivering om varför just du skulle passa bra för uppdraget och redogör för relevant tidigare erfarenhet – kom ihåg att även erfarenhet från studier eller arbetsliv räknas!
-
Stabsmedlemmen med ansvar för denna rekrytering kontaktar dig för ett kort samtal om uppdraget, där du också får möjlighet att ställa frågor.
-
Uppdragsgivaren väljer att föreslå eller inte föreslå dig till staben.
-
Förbundslägrets stab tillsätter de valda kandidaterna.
-
Uppdraget inleds med ett handslag.