Inför höstmötet kommer Förbundsstyrelsen att hålla tre diskussionstillfällen online via Teams för att förbereda de ärenden som kommer upp på höstmötet och öppna upp styrelsens resonemang till beslutsförslagen. Vi hoppas att vi på detta sätt kan sänka tröskeln för att ställa frågor och föra diskussion samtidigt som det kanske effektiverar själva mötet.
Deltagandet i förhandsträffarna är naturligtvis inte obligatoriskt, utan de är endast ett komplement till höstmötet och man får väldigt gärna delta i träffarna även fastän man inte kommer att vara närvarande på själva höstmötet. Träffarna kan t.ex. fungera som ett passligt lågtröskelevenemang för kårens yngre ledare eller explorerscouter som vill lära sig mer om FiSSc eller medlemsmöten överlag.
Onlineträffarna ordnas enligt följande teman:
Onsdagen 21.10. kl. 19:00-20:30
Länk: https://bit.ly/3niWMYn
Länk: https://bit.ly/3niWMYn
Kandidatpresentation och diskussion inför styrelsevalet
Vem kandiderar och vad står de för? Vad kan kandidaterna tillföra förbundet? Vad är deras profil och vad vill de jobba för? Ställ dina frågor och lär känna förbundets nästa styrelse!
Onlineträffarna ordnas enligt följande teman:
- Måndag 12.10 kl. 19.00-20.30: Framtida FiSScMöteslänk: https://bit.ly/34q3PpA
- Onsdag 14.10 kl .19.00-20.30: Höstmötesfrågor Möteslänk: https://bit.ly/3iv7OGp
- Onsdag 21.10 kl. 19.00-20.30: Kandidatpresentation och diskussion inför styrelsevalet Möteslänk: https://bit.ly/3niWMYn
Vi vill understryka att dessa träffar endast är ämnade för diskussion, alltså kommer inga beslut att tas under träffarna!
Ifall din kår upplever att ni vill höra om något som inte är inkluderat i träffarnas teman, hör av er senast 12.10. till vice scoutchefen Daniela Karlsson (fornamn.efternamn@scout.fi). Genom att vara i kontakt i god tid kan vi möjliggöra bättre förberedelse av ärendet och tillgodose de behov som ni, våra medlemmar, har.